Brýlové čočky a jejich provedení

V současnosti jsou brýle nejen funkční záležitostí, ale i módním doplňkem.

Existují efektivní estetická řešení pro vyšší ametropie (silnější brýlové čočky s vyššími dioptriemi). Je možné zvolit ztenčené provedení, což celkový vzhled brýlí vylepší. K dispozici jsou různé stupně ztenčení, z nichž si může vybrat opravdu každý. Pak i brýle s vyššími dioptriemi mohou být zajímavým a oživujícím doplňkem a nikoli pouze nevzhlednou funkční pomůckou.

Plastové čočky

Jedná se o dnes nejrozšířenější materiál brýlových čoček. Je charakterizovaný především nižší hmotností, která je asi o 40% menší než u minerálních skel. Plastové brýlové čočky mají další nespornou výhodou, a to velkou odolnost proti rozbití, protože nejsou tak křehké jako skleněné. Přináší zejména vyšší komfort nošení a nižší náchylnost ke zničení. Tyto vlastnosti jsou v dnešní rychlé době klíčové.

Volí je nejen lidé kteří brýle používají v aktivním denním životě. Samozřejmostí by měly být u dětí, kde by skleněné čočky mohly být nebezpečné (při rozbití hrozí poranění)

Cenou za výše uvedené vlastnosti je vyšší náchylnost k poškrábání, resp. povrchovému opotřebení. Moderní plastové čočky lze však pořídit v tvrzené variantě, která významně zvyšuje jejich odolnost proti poškrábání.

Plastové čočky volí zejména zákazníci, kteří brýle používají v aktivním denním životě. Tito zákazníci upřednostňují zejména komfort nošení a nižší náchylnost ke zničení. Tyto vlastnosti jsou v dnešní rychlé době klíčové.

Polykarbonátové čočky

Polykarbonát je velmi odolný materiál, který se používá v řadě odvětví. Je prakticky nerozbitný, a proto si své místo nachází hlavně ve sportovních brýlích, kde zaručuje výbornou ochranu očí. Jsou velmi odolné proti nárazu a možnému prasknutí. Díky tomu jsou vhodné i pro děti, kde je mimimální riziko rozbití. Co se týká odolnosti proti poškrábání, je srovnatelná s plastem. Zároveň jsou polykarbonátové brýlové čočky tenčí a lehčí oproti běžnému plastu.

Brýlové čočky Trilogy

Materiál Trilogy má vyšší index lomu. Díky tomu jsou tyto brýlové čočky nepatrně tenčí a navíc jsou o 20% lehčí než běžné plastové čočky. Vzhledem k nulovému pnutí materiálu, jsou ideální volbou pro vrtané obruby. Zde je velká odolnost proti prasknutí v místě vrtání.

Minerální = skleněné čočky

Jsou to nejjednodušší a nejklasičtější brýlové čočky. Výhodou klasických skleněných čoček je vyšší odolnost proti poškrábání. Tyto brýlové čočky charakterizuje vyšší hmotnost a náchylnost k rozbití.

Přesto si tyto čočky zřejmě vyberou zákazníci, kteří nechtějí do brýlí příliš investovat (v současnosti se cena plastu a minerálního skla hodně přiblížila) nebo ti, kteří brýle nepotřebují k celodennímu nošení. Tyto brýlové čočky totiž lze doporučit zejména do brýlí pro domácí použití.